Adres: Ślusarska 9, 30-710 Kraków +48 733 883 121 sekretariat@ke.edu.pl

Stres nastolatków. Jak sobie z nim radzić? - kolegiumeuropejskie.com

    You Here!-
  • Home
  • -Stres nastolatków. Jak sobie z nim radzić?

Na początek zadajmy sobie pytanie czym jest stres? Jest to nic innego jak reakcja naszego organizmu na bodźce zewnętrzne. Czyli wszystko co dociera do nas a czasem wręcz atakuje ze świata nas otaczającego.

Jak objawia się stres u młodzieży?

Może powodować wyczuwalny stan napięcia, często dodatkowo gdy się stresujemy odczuwamy ból głowy czy brzucha, czasem wręcz czujemy się jakbyśmy mieli grypę – w ten sposób nasz organizm daje nam wyraźny sygnał, że coś jest nie tak jak powinno. Każda z emocji przez nas przeżywanych zapisuje się w naszych ciałach niczym przeglądane strony internetowe w historii przeglądarki, niestety z oczyszczeniem z nich naszego ciała i umysłu już wcale nie jest tak łatwo jak w przypadku przeglądarki.

Jakie są sposoby radzenia sobie ze stresem?

Codzienny mały detoks

Znajdź miejsce, w którym możesz pobyć sam ze sobą, w ciszy i samotności. Wyłącz telefon, komputer, telewizor, radio. Nie pozwól by cokolwiek zakłóciło ten czas. To tylko i aż kwadrans dla Ciebie z dala od wszystkiego. Otwórz okno, oddychaj wolno i głęboko, dotleń organizm.

Detoks mentalny

Każdy z nas wie jak duży wpływ na nas i naszą podświadomość mają treści przekazywane za pośrednictwem Internetu. Szaleńczy pęd by osiągnąć to co ktoś inny ma, jak wygląda, ile ma obserwujących. To tylko dodatkowe wywieranie presji na nas samych przy okazji kolejny czynnik stresujący. Poświęć jeden dzień w miesiącu na odpoczynek od wirtualnego świata. Wyjdź na spacer, idź pobiegać, wyśpij się, zrelaksuj, zrób coś dla siebie, coś co sprawia Ci przyjemność.

Kolekcjonuj szczęśliwe chwile

Łap wspomnienia, piękne miejsca, przypomnij sobie o nich kiedy nadejdzie gorszy dzień, niech wywołają uśmiech na Twojej twarzy, niech spowodują, że będzie lżej.

Pisz dziennik emocji

Pisz…wiersze, piosenki, spisuj emocje, które Ci towarzyszyły danego dnia, wystaw dniu ocenę. Pod koniec tygodnia wyciągnij wnioski dlaczego niektóre dni były gorsze i co to spowodowało. Bardzo możliwe, że będą to często te same lub bardzo podobne powody. Poszukaj wtedy sposobu by go rozwiązać, jeśli nie wiesz jak – poproś o pomoc kogoś bliskiego, pedagoga szkolnego. Wspólnymi siłami uda się wypracować rozwiązanie.

Kilka słów podumowania

Pamiętajcie, że wszystko zaczyna się od małych kroczków. Nie jeden raz się przewrócicie, najważniejsze to wstać i iść dalej, pewniej, czasem z pomocą drugiego człowieka. Starajcie się również zauważać jakie dla Was są najlepsze sposoby na stres, co jest dla Was najskuteczniejsze.

A teraz weź głęboki wdech….wydech… wrzuć na luz.

Ślusarska 9, 30-710 Kraków sekretariat@ke.edu.pl +48 733 883 121